ترس از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی از راه واژن یا بیماری واژینیسموس یکی از شایع ترین اختلالات جنسی در میان بانوان می باشد. به گونه ای که می توان گفت 7 الی 16 درصد زنان متاهل به این عارضه مبتلا هستند و این به این معنی است که هر 6 زن یک نفر از آن ها به بیماری دخول دردناک مبتلا می شود. در واقع به هر نوع انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن در زمان معاینه ، مقاربت یا وارد شدن اجسام خارجی به واژن ، دخول غیر ممکن گفته می شود. این بیماری در زمان های گذشته به دلیل عدم توانایی برقراری رابطه زناشویی و نبود علم و دانش کافی به طلاق ختم می شود. اما خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی به خصوص در زمینه پزشکی ، امروزه می توان به راحتی این عارضه را درمان کرد. از همین رو دکتر فاطمه فتوره چی بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در سعادت آباد تهران در این مقاله سعی دارند با توضیح این بیماری و روش های درمانی آن به کاهش ترس و استرس عزیزانی که به بیماری دخول غیر ممکن دچار شده اند کمک کنند. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید و بدانید که این مشکل نیز با مراجعه به موقع به متخصص زنان خوب و مجرب قابل درمان می باشد.

واژینیسموس

دخول دردناک یا غیر ممکن چیست؟

در زنانی که به بیماری واژینیسموس مبتلا هستند ، مرد به دلیل انقباض غیر ارادی و شدید عضلات دیواره واژن و کف لگن و در نهایت مسدود شدن مسیر واژن ، قادر به وارد کردن آلت در واژن نمی باشد. به همین دلیل مردانی که این رابطه را تجربه کرده اند ، ورود آلت را به صورت ضربه زدن به دیوار توصیف می کنند. این انقباضات غیر ارادی می باشد و درجه متفاوتی دارد. به عنوان مثال برخی از زنان در زمان معاینه یا دخول به صورت ناخودآگاه لگن خود را به سمت عقب می کشد.

ترس از دخول (Coitophobia) چیست؟

ترس از دخول و سکس در واقع نوعی عارضه روحی روانی است که فرد در آن از رابطه جنسی واژنی و دخول واهمه دارد. فردی که به این حالت دچار باشد ، بهترین راه را دوری از جامعه می داند تا به کسی علاقه ‌مند نشوند و از خود محافظت کند اما در واقع این راهکار ، منجر به افسردگی وی می شود.

انواع دخول دردناک

عدم دخول به واژن را می توان به دو دسته تقسیم نمود که در ادامه آن را شرح داده ایم:

 • دخول دردناک اولیه 

این بیماری زمانی نمایان می شود که زن قرار است اولین رابطه جنسی خود تجربه کند. زنانی که به تازگی ازدواج کرده اند و حدودا 10 بار در زمان ها و مکان های مختلف تلاش به برقراری رابطه زناشویی کرده اند اما موفق به دخول کامل نشده اند ، احتمالا به این نوع بیماری واژینیسموس مبتلا می باشد.

 • دخول غیر ممکن ثانویه

در این نوع بیماری دخول دردناک ، خانم هایی که قبلا رابطه جنسی داشته اند ، بعد از چندین بار مقاربت دردناک از برقراری نزدیکی بیزار خواهند شد. دخول غیر ممکن ثانویه به خوبی بیان گر این موضوع است که دخول دردناک ربطی به ترس از برقراری رابطه جنسی یا سایر علل روانی ندارد.

واژینیسموس

علت بیماری واژینیسموس

اختلال دخول دردناک یک بیماری سایکو سوماتیک می باشد. یعنی هم این امکان وجود دارد که علت پدید آمدن آن دلایل روانی باشد و هم دلایل جسمی ؛ که هر دوی آن ها به یک اندازه مهم هستند و باید درمان شوند. در گذشته تنها تصور می شد این بیماری ریشه در یک بیماری روانی و ذهنی دارد. در حالی که این تصورات اشتباه بوده و از طرفی جامعه و همسر به خانم ها القا می شدند. اما به همان اندازه که بیماری های روحی و روانی در بروز این بیماری نقش داشتند دلایل جسمی نیز موثر می بودند. از همین رو ما در این قسمت از مقاله قصد داریم در رابطه با علل رخ داد چنین عارضه ای مطالبی بیان کنیم که به درمان نهایی آن کمک می کند.

 • دلایل روانی

از جمله مهم ترین دلایلی که می تواند باعث بروز بیماری واژینیسموس شود می توان به تجاوز ، داشتن رابطه جنسی خشن و بدون پیش نوازی اشاره کرد. از دیگر دلایل آن می توان به تربیت سخت جنسی خانوادگی ، گناه دانستن برقراری رابطه جنسی ، نبود مهر ، محبت و علاقه میان مرد و زن ، نداشتن آگاهی کامل در رابطه با روابط جنسی ، داشتن مشکلات زناشویی ، ترس از بارداری ، ترس از نزدیکی در دوران بارداری و بعد از زایمان های سخت و خطرناک از جمله دلایل روانی مقاربت های خیلی دردناک و دخول ناممکن در زنان می باشد.

 • دلایل فیزیکی

علل جسمی و فیزیکی در به وجود آمدن بیماری واژینیسموس بسیار مهم می باشد. معمولا آسیب های لگنی که در زمان زایمان یا انجام جراحی های لنگی به وجود آمده است از دلایل این اختلال به خصوص نوع ثانویه آن می باشد. از دیگر عوامل فیزیکی بروز این بیماری می توان به ابتلا عفونت های واژینالی ، زخم های دهانه رخم ، ابتلا به بیماری هایی همچون التهاب لگن ، آندومتریوز و خشکی واژن که باعث دردناک شدن رابطه جنسی می شود و پر تو درمانی لگن اشاره نمود. بهتر است در صورت مشاهده علائم مربوط به هر یک از بیماری ها و مشکلات گفته شده سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید تا وجود آن ها باعث به وجود آمدن بیماری دخول غیر ممکن نشود. در صورتی که در رابطه با بیماری های گفته شده اطلاعات کاملی ندارید می توانید به مقالات تهیه شده توسط دکتر فاطمه فتوره چی بهترین دکتر درمان کننده بیماری واژینیسموس در سعادت آباد تهران مراجعه نمایید.

برای درمان بیماری واژینیسموس باید به چه پزشکی مراجعه کرد؟

خیلی از خانم ها با مراجعه به ماما ، پزشک های عمومی یا حتی روانشناسان سعی در تشخیص و درمان این عارضه دارند که اغلب نه تنها درمان نمی شوند ، بلکه شدت این بیماری افزایش پیدا می کند. برای تشخیص و درمان این عارضه بهتر است به یک جراح و متخصص زنان و زایمان خوب و مجرب در شهر محل زندگی خودتان مراجعه نمایید تا وی پس از یافتن علت بروز بیماری بهترین و موثر ترین روش درمانی را به شما ارائه دهد.

واژینیسموس

علائم وجود بیماری دخول دردناک

بانوانی که دچار بیماری عدم دخول هستند ، ممکن است بخشی از آلت شریک جنسی شان به صورت دردناک وارد واژن آن ها شود یا اصلا دخولی انجام نشود. در حالی که ورود هر چیز دیگری به واژن ممکن باشد ، البته لازم به ذکر است که در مواردی که بیماری شدید تر و حاد تر باشد امکان وارد کردن هیچ چیزی به واژن وجود ندارد. از جمله علائم واژینیسموس عبارت از اند :

 • انقباضات واژن در زمان معاینات لگنی برای تشخیص شدت بیماری دخول غیر ممکن
 • ناتوانی در تامپون گذاری ، ورود انگشت یا هر چیزی به داخل واژن
 • افزایش ضربان قلب ، جیغ زدن ، عرق کردن ، لرزش شدید بدن ، احساس ضعف و حتی بیهوشی در درجه های شدید
 • احساس سوزش
 • ترس شدید از دخول
 • احساس درد شدیدی در شکم و واژن

به دلیل به وجود آمدن این نشانه ها و نارضایتی همسر ممکن است زن میل جنسی خود را از دست دهد.

اگر خانمی هستید که علائم فوق را هر چند با شدت کم در خود مشاهده کردید ، می توانید برای تشخیص بیماری دخول دردناک و درجه شدت آن به مطب خانم دکتر فتوره چی بهترین متخصص واژینیسموس در تهران ، واقع در سعادت آباد تهران مراجعه نمایید و از سریع ترین و بهترین روش های درمان این اختلال بهره مند شوید. به یاد داشته باشید با مراجعه به موقع درصد موفیقت آمیز بودن روند درمانی افزایش پیدا می کند.

درمان قطعی واژینیسموس

اختلال دخول دردناک یک اختلال شایع جنسی است که قابل درمان می باشد. درمان این عارضه معمولا با آوزش و مشاوره همراه است و در کنار آن درمان های دیگری نیز وجود دارد که پزشک بر اساس شدت این اختلال روشی را پیشنهاد می دهد. در ادامه این قسمت از مقاله در خصوص راه های درمان بیماری توضیحاتی را بیان خواهیم کرد که استرس شما را از پروسه درمان کاهش می دهد.

 • مشاوره و سکس تراپی

برای درمان عارضه واژینیسم ، یکی از موثر ترین راه های درمان مراجعه به یک متخصص و سکس تراپیست برای درمان مشکلاتی است که ریشه در اختلالات روحی و روانی دارند. اگر مشکل اختلال دخول دردناک ، علت فیزیکی داشه باشند ، دکتر زنان و زایمان سعادت آباد برای درمان واژینیسموس با راه های مناسب آن را درمان می کند ، اما اگر انقباض های واژینال غیر اردای باشد و به مشکلات روحی فرد مرتبط باشد ، حتما باید تحت درمان نزد یک روانشناس خود قرار گیرند.
بهتر است بدانید که گاها نیاز است برای رفع مشکل ، آموزش ها و مشاوره ها به زوجین همزمان ارائه می شود ؛ آموزش هایی که درخصوص نحوه صحیح برقرای رابطه زناشویی و معاشقه درست قبل از دخول.

 • پروتز درمانی

روش دیگری که پزشکان برای درمان این بیماری استفاده می کنند ، پروتز درمانی می باشند. گاها به تشخیص متخصص زنان برای گشاد کردن واژن و کاهش درد و درمان اختلال دخول دردناک از پروتز های مخصوص استفاده می شود. این کار باید توسط یک متخصص زنان و زایمان مجرب و متبحر انجام شود تا مشکلی رخ ندهد.

 • درمان واژینیسموس با ورزش کگل

یکی از روش های درمانی این مشکل انجام فعالیت های ورزشی و تمریناتی همچون کگل است. این ورزش شامل انقباض و شل شدن عضلات کف لگنی می شود. از همین رو تمرینات کگل برای درمان این اختلال بسیار مفید و موثر می باشد. البته لازم به ذکر است این ورزش به دلیل مزایا بسیار زیادی که با خود به دنبال دارد برای درمان اغلب بیماری های از قبیل بی اختیاری ادرار نیز کاربرد دارد و نتایج مطلوبی را به وجود می آورد. برای انجام این تمرین ، باید عضلات کف لگن را منقبض کنید و به طور مداوم آن ها را رها کنید. برای تعیین محل عضلات سعی کنید در زمان ادرار کردن در میانه راه توقف کنید ، عضلاتی که طی انجام این کار منقبض می شوند ، عضلات کف لگنی هستند. بهتر است بدانید که تمرینات کگل نیز بر اساس وضعیت سلامتی شما تعیین می شود. این فعالیت ها موجب آزاد سازی و برطرف شدن فشردگی های ماهیچه های کف لگن خواهد شد.

واژینیسموس

 • درمان اختلال واژینیسموس با تزریق بوتاکس

یکی دیگر از روش های درمانی اختلال دخول دردناک تزریق بوتاکس است. طبق تحقیقات صورت گرفته تزریق ماده بوتاکس می تواند دردناک ترین اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد ، به گونه ای که اثرات آن حتی بعد از ، از بین رفتن تاثیر بوتاکس برای مدت زمان طولانی باقی می ماند. از همین رو بوتاکس به عنوان یک درمان بسیار موفق برای این مشکل شناخته می شود.

چه عواملی منجر به واژینیسموس می شوند؟

 • واژینیسموس در واقع حالتی است که با محرک های روانی ، فیزیکی و یا هر دو باهم اتفاق می افتد.
 • محرک های روانی همچون ترس از دخول یا بارداری.
 • استرس و اضطراب در خصوص مسائل جنسی
 • وجود مشکلات فروان در روابط عاطفی ، به عنوان مثال وجود شریک بدرفتار و یا بی ‌اعتماد
 • آسیب و جراحات گذشته ، به عنوان مثال به یاد آوردن تجاوز جنسی در گذشته و یا داشتن سکسی بدون لذت و دردناک در تجربه اول
 • تجربیات دوران کودکی همچون سوء استفاده جنسی و غیره.
 • محرک های فیزیکی همچون عفونت مجاری ادراری و یا عارضه ‌های مقاربتی
 • ابتلا به انواع سرطان‌
 • به دنیا آوردن نوزاد
 • ناکافی بودن معاشقه
 • استفاده از مقادیر کم لوبریکانت یا روان‌ کننده‌ها
 • یائسگی
 • جراحی لگن
 • تغییرات مرتبط با افزایش سن همانند خشکی واژن پس از یائسگی.

اولین تجربه دخول چگونه باید باشد؟

اولین تجربه دخول می ‌تواند دردناک ، لذت‌ بخش و یا به هر دو حالت ذکر شده باشد. احساس درد در رابطه جنسی اول در حالت طبیعی به جهت نوع پرده بکارت می باشد. برای کاهش نگرانی و استرس در خصوص اولین تجربه می‌ بایست نکات زیر را رعایت کنید :

 • انتخاب شریک عاطفی و جنسی مناسب. در صورتی که اولین تجربه سکس خود را با شخص مورد اعتمادی داشته ‌باشید به ارضای روانی و فیزیکی شما کمک شایانی می ‌کند.
 • معاشقه یکی از مراحل مهم آماده ‌شدن در جهت رابطه جنسی و دخول به حساب می‌ آید که می بایست طولانی باشد.
 • اگر در اولین تجربه سکس خود ، دردی شدید را احساس کردید ممکن است واژینیسموس داشته ‌باشید که تا آن لحظه از آن اطلاعی نداشتید ، در این صورت بهتر است با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.

عوارض واژینیسموس

اولین و مهم ترین جنبه ای که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد ، فقدان رضایت جنسی می باشد. روابط زناشویی از اهمیت بالایی برخوردار است که نمی توان وجود آن را نادیده گرفت. وجود واژینیسموس باعث می شود که فرد از برقراری رابطه جنسی امتناع کند و شریک جنسی اش را از خود برنجاند.

علاوه بر این موضوع ، بیماری یاد شده آثار سو بسیاری بر ذهن بانوان می گذارد که در نتیجه اضطراب فرد را افزایش و اعتماد به نفس وی را کاهش می دهد. بانوان مبتلا به واژینیسموس خود را در امر زناشویی ناتوان می بینند.

با وجود این بیماری شاید بگویید ازدواج نخواهید کرد اما این موضوع امکان پذیر نیست ، لذت فرزند آوری از موردی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. درست نیست که به علت یک ناهنجاری قابل کنترل خود را از این موهبت ها محروم کنید ، راه های ساده اما زمان بر زیادی برای درمان بیماری دخول دردناک ارائه شدند که تنها از طریق مشورت با یک پزشک حاذق قابل درمان هستند ؛ به جای نگرانی و ناامیدی بهتر است که دست به کار شوید و به مشکل موجود فائق آیید.

بیماری های مشابه واژینیسموس

عارضه های دیگر نیز وجود دارند که از لحاظ علائم بسیار با بیماری دخول دردناک مشابه می باشد. اما باید بدانید که علائم مشترک نشانی از وجود بیماری مشابه نیست ، تنها پزشک است که می تواند تعیین کند آیا شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. بیماری های شبه واژینیسموس عبارتند از :

 • آتروفی واژن
 • درد فرج (وستیبولودینیا)

تفاوت اصلی واژینیسموس با آتروفی واژن

علت : آتروفی واژن به معنی نازک و ضعیف شدن بافت ‌های واژن است که به دلیل تغییرات مختلفی که در ناحیه تناسلی زنان ایجاد می شود فرد را به خود درگیر می کند. این تغییرات معمولاً به دلیل کاهش سطح هورمون‌های زنانه ، به ویژه استروژن در بدن ایجاد می ‌شود ، حال انکه واژینیسموس تنها با انقباضات دیواره رحم همراه است .

علائم : در این بیماری بافت‌ های دیواره واژن نازک و خشک شده که این تغییرات باعث علائمی مانند خشکی واژن ، درد و تنگی در زمان نزدیکی جنسی ، سوزش و خارش در ناحیه تناسلی و ابتلا به انواع عفونت ها می شود.

تفاوت اصلی واژینیسموس و درد فرج

تفاوت درد فرج (وستیبولودینیا) با واژینیسموس به شرح زیر است :

علت

درد فرج (وستیبولودینیا) : این نوع درد ممکن است به دلیل عوامل فیزیکی مانند التهابات ، تحریک ‌های شیمیایی ، زخم‌ ها ، تغییرات هورمونی و یا عوامل روانی مثل استرس و اضطراب رخ می دهد .

واژینیسموس : این مشکل اصطلاحا به انقباض ناخواسته و اغلب دردناک عضلات دیوار واژن در زمان نزدیکی جنسی گفته می‌ شود . معمولاً به دلیل عوامل روانی ، فیزیکی یا ترکیبی از هر دو ایجاد می‌ شود.

علائم

درد فرج (وستیبولودینیا) : علائم این وضعیت معمولاً درد و ناراحتی در منطقه فرج (وستیبول) است که در زمان لمس ، فعالیت جنسی یا حتی بدون دلیل خاصی اتفاق می افتد.

واژینیسموس : این عارضه تنها در زمان مقاربت جنسی ، بانوان را به خود درگیر می کند .

درمان

درد فرج (وستیبولودینیا) : درمان این وضعیت معمولاً شامل تشخیص دقیق علت اصلی درد (مانند التهابات ، تغییرات هورمونی یا عوامل روانی) و سپس با استفاده از روش‌ های مناسب نظیر مصرف داروها ، تراپی ، مشاوره روان‌ شناختی و یا در موارد خاص جراحی درمان می شود .

واژینیسموس : درمان واژینیسموس معمولاً شامل ترکیبی از روش‌های درمانی فیزیکی (مثل فیزیوتراپی و تمرینات تنظیمی عضلات واژن) و روان ‌شناختی (مثل روش های روان‌ درمانی ) است.

چگونه می توان از بیماری دخول دردناک جلوگیری کرد؟

تاکنون دلیل موثقی برای بروز این مشکل بیان نشده است. همانطور که اشاره شد افراد بسیاری هستند که بعد از مدت ها داشتن روابط طبیعی به این عارضه مبتلا می شوند ؛ بنابراین راهکارهای برای پیشگیری از این عارضه عنوان نشده است. از آنجایی که واژینیسموس با سلامت روان افراد رابطه مستقیم دارد ، انجام تمارین ورزشی و کنترل استرس می تواند بر این امر موثر واقع شود.