همانطور که می دانید رحم قسمتی مهم از دستگاه تناسلی بانوان می باشد که مهم ترین و اصلی ترین نقش را در باروری ایفا می نماید ، این قسمت محل اصلی نگه داری ، رشد و تغذیه جنین در زمان بارداری می باشد. برخی از مشکلات رحم مانند پولیپ اندومتر ، فیبروئید ، سپتوم رحم یا چسبندگی داخل رحم روند لانه گزینی جنین را با اختلال رو به رو می سازند. در برخی از مواقع قبل از شروع درمان ناباروری ، پزشک پیشنهاد می دهد تا هیستروسکوپی انجام شود با این کار رحم از نظر توانایی دریافت و پذیرفتن جنین بررسی و مورد ارزیابی قرار می گیرد. این تکنیک روشی استاندارد برای بررسی مشکلات رحم به صورت مستقیم می باشد. علاوه بر آن انجام عمل هیستروسکوپی در سعادت آباد تهران موجب حذف یا بهبود این ختلالات می شود که باعث می شود شانس اشخاص برای باردار شدن افزایش یابد. دکتر فاطمه فتوره چی ، بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در سعادت آباد تهران با ارائه این مقاله سعی دارند شما را با این روش کمک درمانی و حداقل تهاجمی آشنا سازند تا نسبت به انجام این عمل ترس یا استرسی نداشته باشید.

 

هیستروسکوپی در سعادت آباد - دکتر فتوره چی

 

هیستروسکوپی چیست؟

در پاسخ باید بگویم یک روش جراحی حداقل تهاجمی یا کم تهاجمی می باشد. در این روش با وارد کردن یک لوله بسیار نازک و انعطاف پذیر به نام هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم و واژینال پزشک به تشخیص و درمان مشکلات مربوط به رحم می پردازد. در صورتی که در این ناحیه بافت های غیر طبیعی وجود داشته باشند امکان برداشت و نمونه گیری از آن ها وجود دارد.  با توجه به این که عمل هیستروسکوپی یک روش تشخیصی و کمک درمانی می باشد مدت زمان انجام آن 5 دقیقه یا بیشتر از 1 ساعت به طول می انجامد. این دستگاه دارای نور و یک دوربین بسیار کوچک است که امکان مشاهده قسمت های داخلی رحم را برای پزشکان فراهم می نماید. انجام این تکنیک در بسیاری از موارد از سمت پزشک تجویز می شود.

آمادگی های لازم برای انجام هیستروسکوپی

برای انجام این پروسه نیاز است تا فرد اقداماتی را انجام دهد تا بدن برای انجام این فرایند آماده شود. در ادامه قصد داریم به برخی از این آمادگی ها اشاره کنیم:

 • انجام آزمایشات لازم مانند آزمایش خون ، عفونت و غیره
 • بهترین دکتر عمل هیستروسکوپی در سعادت آباد تهران توصیه می کنند  افراد متقاضی در صورت ابتلا به عفونت ابتدا نسبت به معالجه عفونت ها اقدام کنند.
 • قطع مصرف دارو ها و اطلاع دادن به متخصص
 • بهترین متخصص زنان و زایمان تهران توصیه می کنند ؛ از کرم ها یا پماد های واژینال تا 24 ساعت قبل از عمل خودداری کنید.
 • بهتر است از روز پنجم عادت ماهیانه از قرص های HD استفاده نمایید. البته توصیه می شود پس از اتمام این دوره یا یک هفته بعد از ان این عمل انجام شود.
 • پیشنهاد می شود افراد زود تر از ساعت 7 غذا و نوشیدنی میل نماید چرا که باید در زمان جراحی مثانه خالی باشد. از همین رو توصیه می شود زود تر غذا میل نموده یا شب قبل از مصرف غذا و مایعات خودداری نمایید.
 • ناحیه زیر شکم و ناحیه تناسلی باید تمیز باشد و موهای زائد آن تراشیده شده باشد.
 • شب قبل از این فرایند حتما استحمام نمایید.
 • در روز موعود توصیه می شود از داشتن جواهرات و زیورآلات به همراه خود اجتناب نمایید.

 

هیستروسکوپی در سعادت آباد - دکتر فتوره چی

 

هیستروسکوپی چگونه انجام می شود؟

برای انجام هيستروسکوپي در ابتدا نیاز است تا ناحیه واژن با مواد ضدعفونی تمیز شود پس از آن با توجه به نوع عملی که قرار است صورت بگیرد ، جراحی هيستروسکوپي یا به صورت سرپایی یا با بی حسی موضعی و بیهوشی کامل انجام می شود. پس از انجام تمامی موارد گفته شده پزشک با احتیاط کامل و به آرامی اسپکولوم را وارد واژن می نماید تا دهانه رحم برای وارد شدن هیستروسکوپ کمی باز شود. پس از اماده شدن دهانه رحم هیستروسکوپ از راه واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود. برای اینکه رحم کمی منبسط شود و خون ها و مخاط های داخلی آن کنار زده شود مقداری دی اکسید کربن همراه با لوله هیستروسکوپ وارد رحم می شود.

پس از آن نور از طریق دوربینی که بر روی لوله هیستروسکوپ نصب شده است در درون رحم تابیده می شود تا متخصص بتواند به راحتی اجزای داخلی رحم و لوله های رحمی را ازیابی کند. وی می تواند با اطلاعات به دست آمده از این آزمایش بیماری ها و اختلالات بیمار خود را شناسایی و تشخیص دهد. در صورتی که هیستروسکوپی از نوع درمانی باشد ، وسایل کوچک جراحی نیز از همین طریق وارد رحم می شود و با استفاده از آن ها عمل جراحی انجام می پذیرد.

مدت زمان این عمل همانطور که گفته شد بسته به اینکه هيستروسکوپي برای تشخیص یا درمان انجام می شود می تواند از 5 دقیقه تا 1 ساعت طول بکشد. پس از این فرایند نیازی نیست تا بیمار در بیمارستان بستری شود و فرد می تواند بعد از چند ساعت ترخیص شود. البته لازم به ذکر است که در موارد خاص و جدی نیاز است تا بیمار یک شب را در بیمارستان سپری نماید.

 

 

اهداف عمل هیستروسکوپی

همانطور که در متن فوق اشاره شد این فرایند به منظور دو هدف مختلف انجام می شود که در ادامه این مقاله دکتر فاطمه فتوره چی بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران در این رابطه مطالبی را بیان نموده اند:

 • نوع تشخیصی

از این تکنیک برای تشخیص مشکلات رحم و بررسی مشکل ناباروری در برخی از زوجین از روش تشخیصی آن استفاده می شود. علاوه بر آن نیز می توانیم بگویم از این روش برای تایید نتایج سایر آزمایش ها ، مانند هیستروسالپنگوگرافی یا همان عکس رنگی نیز استفاده می شود. در روش هیستروسکوپی تشخیصی مواردی از قبیل خونریزی های غیر طبیعی و حاد رحم ، شناسایی چسبندگی های داخل رحم ، دلیل سقط های مکرر ، شناسایی پولیپ آندومتر ، فیبروم های رحمی ، مشاهده محل IUD جا به جا شده ، تشخیص علت عوارض و مشکلات درد های لگنی ، علت شکست روشه های مورد استفاده برای درمان ناباروری ، شناسایی مشکلات مادرزادی رحمی و غیره قبال بررسی هستند. علاوه بر آن نیز ، می توان از این رویکرد همراه با سایر روش ها مانند لاپاراسکوپی یا روش های مانند اتساع و عمل کورتاژ تشخیصی استفاده نمود.

 • نوع درمانی

در این پروسه علاوه بر شناسایی و تشخیص ، عملیات درمان بر روی موارد شناسایی شده نیز انجام می شود. از همین رو در این پروسه از وسایل جراحی مانند قیچی ، الکترود ، لیزر و غیره استفاده می شود. از عمل هيستروسکوپي برای اصلاح و درمان برخی از بیماری ها و ناهنجاری های درون رحم که در روند هیستروسکوپی تشخیصی ، شناسایی شده است ؛ استفاده می شود. اگر در طول این فرایند وضعیت غیر طبیعی شناسایی شود می توان از ابزار جراحی استفاده کرد. پزشکان و متخصصان از این تکنیک برای انجام عمل پولیپکتومی یا همان برداشتن پولیپ درون رحم ، برداشتن فیبروم های رحمی  که از نوع ساب موکوس هستند ، برداشتن و درمان اختلالات مادرزادی به نام سپتوم یا همان تیغه های داخلی رحم ، درمان چسبندگی رحم ، برداشتن یا خراش دادن آندومتر در زمان های که خونریزی شدید رحمی وجود دارد. باز کردن لوله های رحمی و غیره استفاده می کنند.

 

هیستروسکوپی در سعادت آباد - دکتر فتوره چی

 

بهترین زمان برای انجام هیستروسکوپی

بهترین زمان برای انجام این فرایند چندین روز پس از پایان دوره عادت ماهیانه تا یک هفته پس از آن می باشد ، چرا که در ان زمان پزشک دارای دید بسیار خوبی برای ارزیابی و مشاهده قسمت های داخلی رحم می باشد.

مزایای هیستروسکوپی

از جمله مزایای این پروسه می توان به دوران نقاهت کوتاه ، بروز کمترین عوارض ، کاهش احتمال عفونت به دلیل نداشتن برش ، کاهش نیاز به استفاده از مسکن ها ، جلوگیری از انجام جراحی برداشتن رحم یا هیسترکتومی وجلوگیری از باز کردن شکم برای انجام عمل جراحی اشاره کرد. علاوه بر آن نیز این پروسه دارای مزایای بسیار زیاد دیگر است که از میان آن ها می توان به قابلیت درمان برخی از ناهنجاری ها و بیماری های رحمی همزمان با تشخیص آن اشاره کرد.

موارد منع عمل هیسترو سکوپی

در صورتی که بانوان یکی از شرایط زیر را برخوردار باشند این پروسه بر روی آن ها انجام نمی شود و پزشک زمانی دیگر را برای انجام آن تعیین می کند که این موارد عبارت اند از :

 • سرطان های دهانه رحم
 • حاملگی
 • عفونت واژن
 • عفونت ادراری
 • انسداد و تنگی دهانه رحم

 

هیستروسکوپی در سعادت آباد - دکتر فتوره چی

 

هیستروسکوپی سرطان رحم

اندومتریال کانسریکی و یا همان سرطان رحم ، از جمله سرطان های شایع میان زنان و دوران یائسگی می باشد. این عارضه در دیواره رحمی و یا اندومتریوم آغاز شده و در میومتریوم گسترش می یابد. خونریزی غیر طبیعی رحم ، از نشانه های اصلی سرطان رحم می باشد که در این شرایط نیاز به بررسی محیط داخلی رحم می باشد. از این رو بعد از داشتن علائمی همچون خونریزی های دائمی می بایست حتما به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص زودهنگام ، گزینه درمانی مناسبی توسط متخصصی حاذق انتخاب گردد.

یکی از گزینه های درمانی سرطان رحم روش هیستروسکوپی است که برای مشاهده موارد مشکوک رحمی انجام می شود ، تا توده های مشکوک برای بررسی دقیق تر به آزمایشگاه ارسال گردد.

این متد ابزاری قدرتمند برای آنالیز اندومتریوم و حفره رحمی می باشد. باوری غلط نیز در خصوص عدم انجام هیستروسکوپی مبتلایان سرطان رحم وجود دارد که این روش باعث وخامت این بیماری می شود. در ارتباط با این مسئله باید بگوییم که تاکنون هیچ تاثیر منفی ای در ارتباط با هیستروسکوپی و سرطان رحم اثبات نشده است.

آیا گزینه های جایگزینی به جای هیستروسکوپی وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم بله. تکنیک های تشخیصی و جایگزینی برای هیستروسکوپی وجود دارد که عبارتند از :

سونوگرافی لگن

در سنوگرافی لگن ، پزشک در مهبل بیمار وسیله ای کوچک قرار می دهد. این وسیله با ارسال امواج صورتی داخل رحم ، تصاویری را ایجاد می کند که مشکلات رحم توسط این تصاویر تشخیص داده می شود.

بیوپسی آندومتر

این متد نیز همچون روش هیستروسکوپی ، لوله های باریکی وارد دهانه رحم فرد می شود و نمونه هایی از پوشش و بافت رحمی را توسط مکش برمی دارد و در نهایت برای آنالیز و تشخیص ، به آزمایشگاه ارائه می شود.

 

هیستروسکوپی در سعادت آباد - دکتر فتوره چی

پس از هیستروسکوپی رحم چه اتفاقی می افتد؟

 • در صورتی که پزشک برای انجام این پروسیجر از بیهوشی عمومی و یا آرام بخش استفاده کند ، تا زمان هوشیاری بیمار ، مواردی مانند فشار خون ، نبض و تنفس فرد کنترل می شود و با تایید وضعیت پایدار بیمار ، مرخص می شود. در صورتی که هیستروسکوپی به صورت سرپایی انجام شود ، به مراقبت خاصی نیاز نمی باشد.
 • یک یا دو روز پس از انجام این پروسیجر ، عوارضی همچون دل درد و خونریزی واژینال در فرد به وجود می آید که طبیعی بوده اما در صورت مواجه شدن با مشکلاتی همچون تب ، ترشح شدید واژینال ، خونریزی و درد شدید شکمی ، می بایست تمام این موارد را به پزشک اطلاع دهید.
 • ممکن است در مجاری گوارشی بیمار به دلیل گاز تزریق شده طی هیستروسکوپی ، گاز جمع شده و فرد از این بابت متحمل درد شود. این ناراحتی تا 24 ساعت در نواحی بالای شکم و شانه وجود دارد.
 • طبق تجویز پزشک ، از داروی مسکن برای درد استفاده کنید. زیرا داروهای مسکن در برخی افراد که خونریزی دارند موجب افزایش این عارضه می شود ، بنابراین تاکید می کنیم که داروهای تجویزی طبق توصیه بیمار باشد.
 • طی 2 هفته بعد از هیستروسکوپی و یا هر زمان که دکتر پیشنهاد می کند ، از برقراری رابطه جنسی و یا دوش واژینال پرهیز کنید.
 • فعالیت و برنامه غذایی معمول خود را طبق دستور متخصص زنان پیش ببرید.

عوارض هیستروسکوپی

هيستروسکوپي تشخیصی و درمانی در کل روشی بسیار کم خطر و بدون عوارض می باشد ، اما همانند دیگر روش ها ممکن است عوارض کوچک و بزرگی را به همراه داشته باشد به خصوص برای بانوانی که علاوه بر عمل تشخیصی ، تحت جراحی نیز قرار گرفته اند. هیستروسکوپی تنها در صورتی انجام می شود که منافع آن بیشتر از عوارض جانبی آن باشد ، برخی از عوارضی که ممکن است پس از انجام این پروسه به آن ها دچار شوید عبارت اند از:

 • آسیب تصادفی به رحم : این عارضه زیاد رایج و شایع نمی باشد اما ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها در بیمارستان وجود داشته باشد. در موارد بسیار نادر نیز لازم است تا برای درمان آسیب ایجاد شده جراحی دیگری انجام شود. این عارضه تنها در زمانی اتفاق می افتد که پزشک از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشد. از همین رو توصیه می شود در انتخاب خود دقت زیادی داشته باشید.
 • آسیب تصادفی به دهانه رحم:  طبق گفته های بهترین دکتر عمل هیستروسکوپی سعادت آباد این عارضه نیز همانند مورد قبل نادر بوده و معمولا به سادگی ترمیم می شود.
 • خونریزی بیش از حد در طول یا بعد از هيستروسکوپي : از دیگر عوارض این عمل خونریزی شدید در طول پروسه یا بعد از آن می باشد که معمولا زمانی رخ می دهد که این فرایند تحت بیهوشی عمومی انجام شود. غالبا می توان این مشکل را با استفاده از دارو های مختلف کنترل و متوقف نمود.
 • عفونت رحم : این مشکل ممکن است یکی دیگر از عوارض این عمل باشد که می تواند موجب ایجاد ترشحات بدبو در واژن ، تب یا خونریزی شدید شود. عفونت به وجود آمده معمولا با یک دوره ی کوتاه استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

آیا بیمار پس از هیستروسکوپی نیاز به بستری دارد؟

با توجه به اینکه هیستروسکوپی یک جراحی جزئی و سرپایی محسوب می شود ، اغلب بعد از این پروسیجر نیازی به بستری شدن فرد در بیمارستان نیست. اما با این حال اگر شخصی در شرایطی خاص باشد ، امکان بستری وی به مدت یک شب در بیمارستان طبق تجویز پزشک وجود دارد.

آیا این عمل دردناک است؟

دکتر فتوره چی بهترین دکتر زنان و زایمان در تهران در رابطه با دردناک بودن این پروسه این چنین بیان می کنند که یکی از مهم ترین موضوعاتی که باعث می شود افراد از  عمل جراحی هيستروسکوپي بترسند و از انجام آن منصرف شوند درد انجام این فرایند می باشد. اکثر بانوانی که به پزشک زنان و زایمان مراجعه می کنند از میزان درد این پروسه سوال می پرسند. همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم این پروسه در صورت نیاز به انجام جراحی یا تشخیص پزشک با بی حسی یا بیهوشی انجام می شود از همین رو در طول انجام عمل هیستروسکوپی  افراد هیچ دردی را احساس نمی کنند. اما در رابطه با درد پس از این فرایند باید بگویم که احساس درد در افراد مختلف ، متفاوت می باشد ، اغلب زنان دردی ندارند یا ممکن است شدت درد احساس شده بسیار کم باشد که به راحتی قابل تحمل می باشد و می توان در صورت نیاز از دارو های مسکن استفاده کرد. البته لازم است قبل از انجام هر کاری و مصرف هر نوع داروی با پزشک خودتان مشورت کنید.