اگر باردار هستید و  دوست دارید نوزاد خود را با استفاده از روش سزارین به دنیا آورید اما در رابطه با آن اطلاعات کافی ندارید توصیه می کنیم این مقاله از سایت دکتر فاطمه فتوره چی ، بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران ، را با دقت بخوانید. در این مقاله سعی شده توضیحاتی که دکتر فتوره چی در رابطه با نحوه انجام زایمان سزارین ، معاینات مورد نیاز برای انجام زایمان و دوره نقاهت آن داده اند بیان شود. از همین رو توصیه می شود تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.زایمان سزارين عملی است که جراح ، نوزاد را از طریق برش ایجاد شده در شکم و رحم مادر به دنیا می آورد. این برش معمولا روی شکم مادر ، زیر خط بیکینی ایجاد می شود. دکتر فتوره چی بهترین دکتر زایمان سزارین در تهران با تکیه بر تجربه و مهارت خود می تواند شما را در این راه یاری کند. مطب ایشان در سعادت آباد می باشد که افراد می توانند با تعیین وقت قبلی به هر یک از این مطب ها مراجعه کنند.

زایمان سزارین

چرا زایمان سزارین انجام می شود ؟

اگر تصور شود که زایمان طبیعی بسیار خطرناک است ، ممکن است این عمل به عنوان یک روش برنامه ریزی شده (انتخابی ) توصیه شود یا در شرایط اضطراری انجام شود. سزارين های برنامه ریزی شده معمولا از هفته 39 بارداری انجام می شود.

عمل سزارين در تهران یا سایر شهر های ایران به دلایل زیر ممکن است انجام شود :

 • نوزاد شما در حالت بریچ قراردارد به گونه ای که پا ها یا باسن جنین به سمت پایین است و بهترین متخصص زنان و زایمان تهران یا هرکجای ایران ، با فشار ملایم به شکم مادر قادر به چرخاندن نوزاد نیست یا ترجیح می دهد این کار را انجام ندهد.
 • مادر دچار پلانتا پرویا می شود ( جفت به جای جایگزینی در دیواره ی رحم ، روی بخشی یا تمامی دهانه ی رحم جایگزین می شود و می تواند هنگام زایمان مانع حرکت جنین به سمت دهانه رحم و کانال زایمان شود).
 • مادر دچار پره اکلامپسی باشد (فشار خون بالا در دوران بارداری).
 • مادر دارای عفونت های خاص مثل تبخال تناسلی یا HIV باشد.
 • جنین اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نکند.

گاهی اوقات وجود هر یک از این علایم به این معناست که مادر سریعا باید به صورت سزارین، زایمان کند.

 

سزارین

درخواست زایمان سزارین

برخی از زنان به دلایل غیر پزشکی سزارين را انتخاب می کنند. بهترین دکتر زنان و زایمان در سعادت آباد یا دیگر مناطق تهران و کل کشور ، مزایا و خطرات کلی اين نوع عمل را برای مادر و نوزاد در مقایسه با زایمان طبیعی توضیح می دهد. اگر نگران زایمان هستید ، باید به شما فرصت داده شود که در مورد نگرانی خود با پزشک خود صحبت کنید که می تواند در دوران بارداری و زایمان به شما کمک کند. اگر پس از بحث در مورد همه ی خطرات و شنیدن همه ی کمک ها برای زایمان احساس می کنید که زایمان طبیعی گزینه ی قابل قبولی نیست ، باید به شما سزارين برنامه ریزی شده پیشنهاد بشود.

 

مراحل چرخاندن جنین برای سزارین با تصویر

زایمان سزارین

آخرین معاینه قبل از زایمان سزارین

یک هفته قبل از عمل سزارین تهران یا دیگر شهر های ایران برای شما یک وقت با بهترین فوق تخصص زنان شما ترتیب داده می شود که شما باید به مطب دکتر بروید. در طول این ملاقات :

 • شما می توانید تمام سوالات خودتان در مورد نحوه انجام پروسه و مراقبت های آن از دکتر بپرسید.
 • آزمایش خون برای بررسی کمبود گلبول قرمز انجام می شود.
 • به شما داروهایی داده می شود که باید تا قبل از عمل مصرف کنید. این دارو ها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ، ضد تهوع و یا آنتی اسید باشد.
 • از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه را امضا کنید.

آنچه در طول زایمان سزارین اتفاق می افتد

 • در روز زایمان سزارین باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنید. زمان دقیق را دکتر یا پرستار به شما اطلاع می دهد.
 • هنگام ورود به بیمارستان لباس های خود را با لباس های بیمارستان تعویض کنید.
 • قبل از بیهوشی به مادر سوند وصل می شود.
 • بعضی از سزارين ها تحت بی حسی اسپینال یا اپیدورال و بعضی دیگر تحت بیهوشی کامل انجام می شوند. به ویژه زمانی که نوزاد باید هرچه سریع تر به دنیا بیاید.
 • سزارين با بی حسی اسپینال یا اپیدورال بدان معناست که شما هوشیار خواهید بود ، اما قسمت پایین بدن شما بی حس است بنابراین شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

زایمان سزارین با دکتر فتوره چی 

 

در طول جراحی سزارین

 1. مادر روی یک تخت جراحی دراز می کشد ، ممکن است در ابتدا کمی کج باشد.
 2. یک صفحه روی بدن مادر قرار داده می شود تا نتواند کارهایی را که پزشک انجام می دهد ، ببیند.
 3. پزشکان و پرستاران به شما اطلاع می دهند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.
 4. معمولا دکتر یک برش حدود 10-20 سانتی متر در قسمت تحتانی شکم و رحم ایجاد می کند و معمولا این یک برش افقی درست زیرخط بیکینی است.
 5. در این مرحله از زایمان سزارین 5 تا 10 دقیقه طول می کشد تا دکتر بتواند نوزاد را خارج کند. ممکن است در این مرحله احساس کشش وکشیدن داشته باشید.
 6. بهترین متخصص زنان و زایمان در سعادت آباد یا دیگر نقاط تهران ، فورا نوزاد را بلند می کند تا مادر بتواند نوزاد خود را به محض زایمان ببیند و در صورت خوب بودن او را در آغوش بگیرد.
 7. به محض تولد ، هورمون اکسی توسین به مادر تزریق می شود تا رحم را به انقباض تشویق کرده و خونریزی را کاهش دهد.
 8. رحم با بخیه های جذبی بسته می شود و شکم را با بخیه های منگنه ای یا انواع دیگری از بخیه بسته می شود که باید چند روز بعد از زایمان ، بخیه ها کشیده شوند.
 9. مدت زمان این عمل به طور معمول حدود 40 تا 50 دقیقه طول می کشد.
 10. معمولا مادر بلافاصله بعد از سزارین در تهران یا سایر شهر های کشور ؛ از اتاق عمل به اتاق ریکاوری منتقل می شود.
 11. بعد از کم شدن اثرات داروی بیهوشی ، کادر پزشکی برای مطمئن شدن از سلامت مادر هر چند ساعت یک بار به او سر می زنند و شرایط او را کنترل می کنند.

دوره نقاهت پس از زایمان سزارین

دوره ی نقاهت معمولا در سزارين بیشتر از زایمان طبیعی طول می کشد. حدود 3 یا 4 روز پس از جراحی سزارین تهران یا دیگر استان ها ، ممکن است در بیمارستان بستری شوید این در حالی است که برای زایمان طبیعی این دوره 1 یا 2 روز بیشتر طول نمی کشد. اگر در صورتی که مادر و نوزاد خوب باشند ، ممکن است زود تر بتوانند به خانه بروند. 12 تا 18 ساعت بعد از جراحی ، مادر باید از تخت پایین آمده و به آرامی راه برود. احتمالا در روزهای ابتدایی پس از سزارين ، مادر در شکم خود احساس درد داشته باشد که باید از مسکن های تجویز شده توسط بهترین دکتر سزارین تهران یا دیگر شهر های ایران استفاده کند. توجه داشته باشید برای کاهش درد نمی توانید از هر داروی مسکنی استفاده کنید چرا که شما در شرایط شیردهی قرار دارید. زخم و بخیه که زیر شکم مادر وجود دارد در نهایت یک جای زخم را ایجاد می کند که ممکن است در ابتدا آشکار باشد اما با گذشت زمان محو می شود. اغلب در موهای ناحیه ی تناسلی پنهان می شود.

 

زایمان سزارین

 

معجزه پیاده روی بعد از زایمان سزارین

پیاده ‌روی پس از زایمان سزارین یک فعالیت بسیار مفید و موثر برای بهبود و بازگشت وزن بدن مادر به شرایط پیش از به دنیا آمدن فرزند است . برخی از مزایای پیاده ‌روی پس از زایمان عبارتند از :

تقویت عضلات : پیاده ‌روی ملایم و بدون کمترین فشار به ناحیه جراحی ، به تقویت عضلات بدن به ویژه عضلات مربوط به شکم و کمر کمک شایانی می کند.

افزایش انرژی : ورزش منظم ، باعث افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی و خواب آلودگی بانوان می ‌شود.
کاهش استرس و افسردگی : فعالیت ‌های ورزشی مانند پیاده ‌روی می‌ توانند به تولید هورمون اندورفین کمک کرده که به بهبود وضعیت مزاجی و کاهش استرس و افسردگی کمک می‌ کند ؛ زیرا تجربه نشان داده است که برخی از بانوان بعد از زایمان ، دچار افسردگی می شوند و انجام این فعالیت کم خطر بدنی می تواند برای آن ها پیشنهاد خوبی باشد .

سوختن چربی : پیاده ‌روی به عنوان یک فعالیت بدنی با ریتم ملایم ، می ‌تواند به تدریج به سوختن چربی های اضافه کمک کرده و فرد را به وزن قبل از بارداری خود نزدیک کند.

بهبود کیفیت خواب و افزایش اعتماد به نفس : فعالیت ورزشی منظم نظیر پیاده روی ، تاثیر زیادی بر بهبود کیفیت خواب مادر می گذارد . همچنین با ایجاد تناسب اندام ، منجر به افزایش اعتماد به نفس فرد نیز می شود.

حال اگر ترغیب به انجام این فعالیت ایمن و کم خطر شدید ، بهتر است قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که شرایط شما برای شروع ورزش مناسب است یا خیر . همچنین از این طریق می توانید از هر گونه محدودیت یا نکات خاصی که باید در طی انجام آن رعایت کنید ، مطلع شوید .

 

زایمان سزارین

 

نقش تغذیه در سلامت مادر و فرزند بعد از زایمان سزارین

تغذیه مناسب پس از زایمان سزارین نقش بسیار مهمی در بهبود و سلامت فیزیکی و روحی مادر دارد . در ادامه شما را با برخی از این موارد و مواد غذایی مغذی آشنا می سازیم :

تامین مواد مغذی بدن برای تولید شیر : مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم ، ویتامین ‌ها (به ویژه ویتامین C، B3، B1، B2، A، B12 و اسید فولیک) ، پروتئین ها و چربی‌ های سالم برای تولید شیر مادری بسیار حیاتی است . این مواد مغذی نیز از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌ شوند و به رشد و سلامت او کمک می‌ کنند.

حفظ سلامت استخوان و دندان : کلسیم از مواد معدنی اصلی است که باید به نقش آن در تغذیه بعد از زایمان سزارین توجه ویژه ‌ای داشته باشیم . کلسیم به بهبود وضعیت دندان‌ ها و استخوان‌ ها کمک کرده و از پوکی استخوان پیشگیری می ‌کند.

حفظ سلامت قلب و عروق : مصرف مواد غذایی حاوی چربی ‌های سالم مانند اسیدهای چرب ضروری (مانند DHA) حائز اهمیت است که در ماهی‌ ها و روغن ‌های ماهی یافت می‌ شود که منجر به سلامت قلب و عروق می شود.

مقابله با عوارض ناشی از زایمان سزارین : مصرف کافی فیبر می تواند به یکی از مشکلات رایج پس از زایمان سزارین (یبوست ) کمک کند . همچنین ویتامین C با عفونت ‌های باکتریایی مبارزه می ‌کند و در تسریع بهبود و عملکرد بدن مادر نقش دارد.

حفظ انرژی و روحیه : تغذیه مناسب پس از زایمان سزارین ، منجر به حفظ انرژی و روحیه مادر می شود . مواد غذایی سالم می‌ توانند احساس خستگی و کاهش انرژی پس از زایمان را کاهش داده و روحیه مادر را حفظ کنند.

به طور کلی ، توجه به تغذیه پس از زایمان سزارین در سلامت ، بهبود و همچنین رسیدن مواد مغذی به کودک تاثیر گذار است که با مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه می توانید رژیم غذایی سالمی را از ایشان دریافت کنید .

 

زایمان سزارین

مراقبت های بعد از سزارین

 • حدود 24 ساعت روی زخم پانسمان می شود.
 • هرروز به آرامی زخم را تمیز و خشک کنید.
 • لباس های گشاد و راحت بپوشید و از لباس زیر نخی استفاده کنید.
 • مراقب علائم عفونت باشید.
 • معمولا بخیه ها بعد از 5 تا 7 روز کشیده می شود.

عوارض زایمان سزارین

سزارين به طور کلی یک روش ایمن است ، اما مانند هر نوع جراحی دیگر نیز خطرات خود را دارد. مهم است که از عوارض احتمالی آگاهی کامل را داشته باشید ، به ویژه اگر به دلایل غیر پزشکی قصد دارید سزارین تهران یا سایر شهر های ایران انجام دهید. عوارض احتمالی عبارتند از :

 • عفونت زخم که باعث قرمزی ، تورم ، افزایش درد و ترشح از زخم می شود.(شایع)
 • عفونت رحم که علائم آن شامل تب ، درد شکم ، ترشحات غیرطبیعی واژن و خون ریزی شدید از واژن است.(شایع)
 • لخته شدن خون در ساق پا ( نادر)
 • خون ریزی بیش از حد (غیرمعمول )
 • آسیب به نواحی مجاور مانند مثانه یا لوله هایی که کلیه و مثانه را به هم وصل می کنند (نادر)
 • مشکلات تنفسی موقت در نوزاد

لازم به ذکر است که در حال حاضر قبل از انجام عمل سزارین به زنان آنتی بیوتیک داده می شود که از عفونت و زخم در رحم جلوگیری شود.

حاملگی های بعد از سزارین

اگر شما زایمان سزارين انجام داده اید و بچه اول خود را به دنیا آورده اید، لزوما به این معنا نیست که نوزادانی که در آینده به دنیا می آورید نیز باید با روش سزارين به دنیا بیایند. اکثر زنانی که سزارين شده اند می توانند با خیال راحت، زایمان طبیعی را برای نوزاد بعدی خود انجام دهند که به آن زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC) می گویند.