زایمان طبیعی نوعی از وضعحمل است که در آن مادر بدون استفاده از داروهای بیهوشی و متد خاصی فرزند خود را به دنیا می آورد. در اصل می توان گفت این پروسه یک فرزندآوری بدون دارو است.به عبارت دیگر این روش یکی از کارهایی است که بدون مداخله پزشک انجام می شود و بانوان برای آرام کردن خود بدون استفاده از داروهای ضد درد تنها با روش کنترل تنفس آرامش خود را حفظ می کنند. این نوع از زایمان در بیمارستان صورت می پذیرد. اگر قصد دارید این نوع وضعحمل را انجام دهید و اکنون به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آن هستید بهتر است این مقاله از سایت دکتر فاطمه فتوره چی را از دست ندهید.  دکتر فاطمه فتوره چی بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر تهران منطقه سعادت آباد با تکیه بر دانش و تجربه خود قادر است از زمان پیش از حاملگی تا بعد از زایمان همراه شما باشد و به شما در این امر زیبا کمک کند.

 

زایمان طبیعی

 

دلیل انتخاب زایمان طبیعی در تهران

شاید زایمان بدون داروهای مسکن برایتان امری غیر ممکن باشد ولی با این وجود بسیاری از بانوان این روش را برای به دنیا آمدن فرزاندان خود انتخاب می کنند. داروهای مسکن می توانند در تسریع و یا به تاخیر انداختن زایمان تاثیر بسیاری داشته و باعث کاهش فشار خون و تهوع شوند.

آمادگی های لازم قبل از وضعحمل از نظر بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان

تحقیقات نشان می دهد که امادگی و آموزش تا حد زیادی می تواند بر روی تصمیم های آن ها برای انتخاب زایمان طبیعی در تهران تاثیر گذار باشد. افراد باید خود را از هر جهت، برای تولد غیر منتظره کودک خود آماده کنند. تولد بچه یک تجربه طبیعی و به یاد ماندنی است. حال میخواهیم کارهایی که برای آماده سازی قبل از زایمان لازم است را برای شما بیان کنیم.

 • از نظر جسمانی خود را آماده کنید

آماده سازی بدن خیلی بیشتر از آماده سازی ذهن مورد توجه قرار دارد. بدن مادر با رشد جفت، تغییرات قابل توجهی را برای آینده و شیردهی می پذیرد. خوردن غذاهای پر پروتئین و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی خود بگنجانید. آب فراوان بنوشید و از خوردن غذاهای قندی ،آرد سفید، غذاهای بسته بندی شده و شیرین از نوع شیمیایی اجتناب کنید.

توصیه دکتر فتوره چی بهترین دکتر زنان و زایمان در تهران به زنانی که قصد دارند زایمان طبیعی در سعادت آباد تهران انجام دهند این است که ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش کردن به معنای کنترل کردن وزن مادر نیست، بلکه بخاطر آماده سازی ذهنی مادر برای تولد نوزاد است. ورزش یکی از مفیدترین کارها در دوران بارداری است. شنا، یوگا و پیاده روی را در این دوران حتما انجام دهید.

 • از نظر ذهنی خود را آماده کنید

برای بانوانی که زایمان طبیعی در سعادت آباد تهران را برای فارق شدن انتخاب می کنند خواب کافی و استراحت یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید رعایت کنند. کلاس های آموزشی، پادکست ، متن صوتی و کتاب کمک شایانی در یادگیری نحوه گذراندن این دوران می کند. ذهن خود را با خواندن داستان های مثبت آماده کنید. مکان زندگی خود را آماده کنید. مکان استراحت یکی از عواملی است که در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. مکانی را برای زایمان خود انتخاب کنید ، که در آن احساس راحتی و آرامش کافی داشته باشید.

 • کیف خود را آماده کنید

آنچه را که لازم است همراه خود داشته باشید از لباس کودک گرفته تا ابزار لازم برای بیمارستان درون کیف خود قرار دهید. اگر قصد زایمان در خانه را دارید، از یخچال خانه تا فضا، موسیقی و هر آنچه که می تواند قبل و بعد زایمان را برای شما راحت کند، مهیا سازید. شما یک بار وضعحمل می کنید، آن یک روز می تواند بهترین و یا در عین حال بدترین روز زندگی شما باشد پس از همه جهت برای هرچیزی امادگی لازم را داشته باشید.

 

زایمان طبیعی

 

علائم شروع زایمان طبیعی

از جمله علائمی که نشان دهنده آغاز مراحله زایمان طبیعی می باشد عبارتند از : ایجاد درد در ناحیه شکم ، کمر، انقباض ماهیچه های رحم ، خارج شدن مایع از واژن در صورت پاره شدن کیسه آب ، خارج شدن ترشح خونی ، اسهال مکرر و غیره. انقباضات رحمی در مرحله ابتدایی زایمان آغاز می شود تا به طور کامل دهانه رحم باز شود. دهانه رحم در مرحله دوم به طور کامل باز می شود تا جنین از آن خارج شود. سپس در پایان نیز جفت نیز در مرحله سوم بعد از خروج نوزاد به طور کامل خارج می شود و به یکباره تمامی دردها پایان می یابد. در این هنگام ، نیاز است زایمان توسط پزشکی ماهر و متبحر بازسازی رحم صورت گیرد.

تکنیک های زایمان طبیعی در سعادت آباد تهران

تکنیک های مختلفی برای زایمان به صورت طبیعی وجود دارد که در زمان وضعحمل می تواند به شما برای داشتن یک زایمان راحت کمک فراوانی کند. تکنیک های زیر برای سال های متمادی مورد استفاده قر ار گرفته است. اگر این روش را انتخاب کرده اید مطالعه این تکنیک ها برای خانواده ها امری ضروری است.

 • تکنیک الکساندر

در این روش زن باردار نحوه برخورد با مشکلات خود از جمله : نحوه نشستن، ایستادن، حرکت عضلانی برای افزایش تنفس و برگرداندن بدن به حالت اولیه را می آموزد. زمانی که دچار بدن درد، کمردرد، مشکلات تنفسی و گوارشی می شوید با انجام تغییراتی می توانید به کاهش علائم زایمان طبیعی در تهران کمک کنید.

 • تکنیک برادلی

در این تکنیک زنان می آموزند تا با داروهای کم و یا بدون دارو بتواند زایمان خود را انجام دهند. این دوره ها بر ورزش، تغذیه ، تکنیک های ارام سازی برای مدیریت درد و مشارکت موثر همسر تاکید بسیاری می کند. این تکنیک ها به شما می آموزد تا از سزارین اجتناب کنید.

 • تکنیک هیپنوتیزم

در این نوع روش زایمان طبیعی با استفاده از هیپنوتیزم زن را در حالت ارامش قرار می دهند تا جایی که ماهیچه های بدن زن طبق گفته آن ها کار می کند. زنانی که از این روش استفاده می شود احساس می کنند که در یک رویا غرق شده اند.

 • تکنیک لاماز

این تکنیک با استفاده از حواس پرتی می تواند در کاهش درد و ناراحتی موثر باشد. خانم و شریک زندگی اش در این شیوه تنفس عمیق و کنترل شده و ماساژ را می آموزند.

 

زایمان طبیعی

 

فواید زایمان طبیعی از نظر بهترین دکتر زنان و زایمان تهران

بسیاری از زنان بعد از این نوع زایمان احساس قدرت و موفقیت می کنند با وجود تحمل درد زنان اما از انتخاب این روش احساس رضایت دارند. فواید این روش عبارت اند از:

 • هیچ گونه حس و هوشیاری در بدن زنان از بین نمی رود و آن ها می توانند به راحتی راه بروند.
 • می توانید از تمرینات تنفسی و هیپنوتیزم در طول زایمان استفاده کنید.
 • در این روش اپیدورال کمتری دریافت می کنید و نیاز به دخالت اکسی توسین برای قوی تر شدن انقباضات و کاتریزاسیون مثانه ندارید.
 • در این فرایند همسر شما می تواند خیلی موثر باشد.
 • زود مرخص شدن از بیمارستان و نیاز به بستری نشدن یکی از مهم ترین امور است.
 • در زایمان طبیعی در سعادت آباد تهران نسبت به سزارین امکان بهبودی سریعتر وجود دارد.

توصیه های دکتر فتوره چی درباره کارهای که باید بعد از زایمان انجام داد!!

سازگاری پس از تولد نوزاد چالش های خاص خود را دارد به خصوص اگر اولین بار است که مادر بودن را تجربه می کنید.

 • مادران نباید حداقل تا 6 هفته بعد از زایمان سرکار بروند.
 • از انجا که کودک مدام باید تغذیه شود و شب ها بی خوابی را تجربه می کنند.
 • خواب کافی داشته باشید چون کودک شما در شب هر 2 تا 3 ساعت برای خوردن شیر از خواب بیدار می شود.
 • از اعضای خانواده کمک بگیرید. کمک اعضای خانواده به خصوص در روزهای ابتدایی بسیار موثر است و می تواند به استراحت شما کمک کند.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف میوه و سبزیجات، غذاهای تازه، پروتئین و میوه ها را افزایش دهید به ویژه اگر در دوران شیر دهی هستید.
 • حتما با مشورت پزشک خود ورزش کنید. پیاده روی را در برنامه خود بگنجانید. ورزش تنها روشی است که می تواند در بالا بردن روحیه شما تاثیر به سزایی داشته باشد. دکتر فتوره چی از قبل بارداری تا بعد از زایمان طبیعی در تهران همراه شما هستند و به شما کمک می کنند تا مادر خوبی برای فرزند دلبندتان باشید.

 

زایمان طبیعی

 

درد زایمان طبیعی چقدر است ؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه زایمان برای مادران به خصوص کسانی که قرار است اولین فرزند خود را در تهران به دنیا بیاورند این است که میزان درد این نوع زایمان چقدر است؟ ممکن است این سوال به دلیل ترس از احساس درد باشد که برای برخی از افراد به وجود می آید اما در این خصوص باید بگویم که واقعیتی که در این زمینه وجود دارد این است که زمانی که جنین در رحم و شکم مادر شروع به رشد می کند به دلیل اینکه به مرور جثه او بزرگ تر می شود ، فشار هایی را به دیواره رحم و عضلات رحمی وارد می کند که قطعا این موضوع باعث به وجود آمدن انقباضاتی در ناحیه عضلات رحم می شود. از همین رو زنان در این دوران درد های را به مقدار متفاوتی تجربه می کنند. به خصوص زمانی که جنین در ماه های آخر قرار داشته باشد و قرار باشد به زودی متولد شود. به همین دلیل زنان در زمان بارداری و زمانی که جنین در داخل رحم شروع به حرکت می کند دچار درد های خاصی می شود که این درد ها نشان دهنده زمان زایمان می باشند. همانطور که اشاره کردید زنان در حین زایمان طبیعی میزان و شدت درد های متفاوتی را تجربه می کنند و عوامل مختلفی در آن دخیل هستند. مهم ترین درد های که ممکن است در این دوران زنان به آن دچار شوند و آن را تجربه کنند می توان به گرفتگی عضلات شکمی ، فشار به ناحیه لگنی و کمر ، قرار گرفتن نوزاد در انتهای لوله رحم که در چنین مواقعی زنان احساس ورود یک چاقو به بدنشان را دارند و درد شدیدی را در ناحیه رحم خود تجربه می کنند. همچنین ممکن است مادران به دلیل خارج شدن جنین از کانال رحم و زایمان به دلیلی فشار های وارده به نواحی اطراف واژن درد شدیدی را احساس کنند و سوزش خاصی را در نواحی واژینال تجربه نمایند.

 

زایمان طبیعی

 

بهبودی مادر پس از زایمان طبیعی

یکی از مهم ترین مزایای زایمان به صورت طبیعی ، دستکاری نشدن سیستم بدنی مادر است ، به این معنا که در سزارین برش هایی در 7 لایه پوستی بر سطح شکم ایجاد می شود اما در زایمان طبیعی اینگونه نیست.  باقی ماندن جای اسکار و بخیه بر روی پوست نیز موردی دیگر است که در سزارین اتفاق می افتد اما مادر پس از وضعحمل طبیعی طی روند بازسازی ، خیلی سریع بهبود می یابد و ریسک ایجاد اسکار و عفونت بعد از زایمان کاهش می یابد. در واقع  زخم هایی که در نواحی داخلی رحم و واژن ایجاد شده است به سرعت به پیش از زایمان بر می گردد. همچنین ، اشخاصی که زایمان طبیعی انجام می دهند ، به سرعت فعالیت های روزانه شان را از سر می گیرند و ورزش را آغاز می کنند.

میزان خونریزی حین زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی میزان خونریزی مادر به نسبت سزارین نصف است و این یکی دیگر از فواید زایمان طبیعی است زیرا خونریزی باعث ایجاد آسیب هایی ، همچون ضعیفی بدن زن می شود.

زایمان طبیعی برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

همان گونه که یکی از شیرین ‌ترین لذت ‌های زندگی هر خانمی ، زایمان می باشد آن هم در خصوص فرزند اول ، اما استرس ، یکی از مواردی است که در خصوص وضعحمل طبیعی شدت بیشتری دارد. ترس از هر موضوعی ، در واقع ناآگاهی از حقیقت آن است. زایمان به صورت طبیعی نیز یکی از سخت‌ ترین وقایعی است که هر خانمی آن را پشت سر می ‌گذارد ، اما بسیاری از عوامل ترس با کسب اطلاعات از بین خواهد رفت. در بررسی فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین به شما عزیزان توصیه می کنیم که تصمیم شایسته تری در این خصوص بگیرید. اگر در ماه های آخر بارداری به سر می برید و هنوز تصمیمی به جهت نوع زایمان نگرفتید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید ، مطالب این قسمت از مقاله را به خوبی مطالعه نمایید.

مادری که چندین سزارین داشته است : مادرانی که برای زایمان های قبلی سزارین را برگزیده اند ، می بایست برای وضعحمل های بعدی شان نیز آن را انتخاب کنند و نباید زایمان طبیعی انجام دهند.

بیمار بودن مادر : اگر مادر به عارضه خاصی همچون دیابت ، بیماری قلبی و غیره دچار باشند ، سزارین توصیه می شود.

اکسیژن رسانی به کودک : اگر وضعیت سلامت نوزاد در زمان تولد با کمبود اکسیژن ، مواجه شود و پزشک زنان در این زمان معتقد باشد که اکسیژن کافی به نوزاد نمی رسد ، زایمان به روش طبیعی توصیه نمی‌ شود.

پایین نیامدن سر نوزاد : در صورتی که موقعیت جنین در رحم طی انقباضات چند ساعت پیش از زایمان به فرمی باشد که سر نوزاد پایین نبوده و نتوان نوزاد را چرخاند ، در این صورت نمی توان آن را از رحم خارج کرد و تولد فرزند به روش سزارین انجام می شود.

سابقه جراحی مادر باردار : اگر مادر تجربه جراحی هایی همچون دهانه رحم ، سرکلاژ و همچنین سقط های مکرر را داشته باشد ، متخصصان زنان زایمان طبیعی را برای آن توصیه نمی کند.

بواسیر : اگر مادر طی بارداری از بواسیر شدید رنج ببرد ، با خونریزی در زمان زایمان ، این پروسه تجویز نمی شود.

وزن مادر و فرزند : وزن مادر و جنین در تجویز روش مناسب وضعحمل بسیار مهم است. اگر وزن فرزند و یا مادر زیاد باشد ، سزارین توصیه می شود.

حاملگی چند قلویی : اغلب مادران باردار چند قلو، با توجه به اینکه احتمال دارد یکی از جنین ها در وضعیتی غیرطبیعی قرار گیرند ، عموما سزارین انجام می شود.

🎇 سخن آخر

و در اخر این نکته قابل ذکر است که برخی بانوان حدود 70 تا 80 درصد ممکن است افسردگی بعد زایمان را تجربه کنند که این یک امر طبیعی است. آن ها دچار تغییرات خلقی و احساسی می شوند. گریه های بی دلیل، بی خوابی ، غمگینی و بی قراری می تواند از نشانه های این دوران باشد، این عوامل بر اثر تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. گاهی ممکن است مادر دیگر علاقه ای به انجام کارهای روزمره خود نداشته باشد و حتی ممکن است دیگر نوزاد خود را نیز دوست نداشته باشد، افسردگی بعد از زایمان طبیعی یا سزارین در تهران یا سایر شهر های ایران نیاز به درمان دارویی دارد که حتما در این مورد باید با بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر خود مشورت کنید. افسردگی بعد از وضعحمل در هر زمانی بعد از این امر ، حتی بعد از یکسال ممکن است رخ دهد. افرادی که در شهر تهران و در مناطقی همچون سعادت آباد زندگی می کنند می توانند برای مراقبت های قبل و بعد از بارداری و همچنین انجام فرزندآوری به دکتر فاطمه فتوره چی بهترین دکتر زنان و زایمان و ناباروری در تهران ، سعادت آباد مراجعه کنند.