زنان از لحاظ فیزیکی و جنسیت با برخی از اختلالات رو به رو می باشد که تنها مختص به بانوان می باشد. یکی از خطرناک ترین و ناراحت کننده ترین این مشکلات و بیماری ها که می تواند سلامت بانوان را تهدید کند ، تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک است. این عارضه یک نوع اختلال جنسی بوده که موجب ناباروری زنان می شود به طوری که یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان محسوب می شود. برای درمان این مشکل خانم ها باید به یک متخصص زنان و زایمان مجرب ، متبحر و متخصص در شهر محل زندگی خود مراجعه نمایند ، لازم است بدانید به دلیل پیشرفت های علمی که در زمینه ناباروری انجام شده است ، درصد بسیاری از افراد مبتلا به بیماری یاد شده ، قادر به درمان می باشند. در این مقاله از سایت دکتر فاطمه فتوره چی یکی از بهترین و مجرب ترین متخصص های زنان و زایمان سعادت اباد تهران ، سعی داریم اطلاعات کاملی را از سندروم تخمدان پلی کیستیک ، علت ها بروز و روش های درمان آن به شما ارائه دهیم. امیدواریم این مطالب به شما در کاهش استرس و نگرانی ناشی از عدم توانایی باردار شدن و مشکلات پی در پی آن کمک نماید.

تنبلی تخمدان

سندروم PCOS چیست؟

تنبلی تخمدان یک اختلال هورمونی نسبتا شایعی است که موجب بروز علائم متفاوتی در زنان در دوران سنین بارداری می شود. شایع ترین مشکلی که برای خانم ها در اثر وجود این بیماری به وجود می آید ، بی نظمی در چرخه قاعدگی و تولید هورمون های مردانه بسیار زیاد است. دلیل نام گذاری این مشکل به وجود آمدن تخمدان های بزرگ شده حاوی چندین کیست کوچک می باشد. به عبارتی دیگر درون رحم کیست های بزرگی وجود دارند که درون آن ها تعداد بسیار زیادی کیست کوچک و ریز وجود دارد. با وجود این که بیشتر مبتلایان این نوع بیماری دارای تخمدان های پلی کیستیک هستند اما ممکن است برخی از خانم ها این کیست های چندگانه را نداشته باشند. به این نوع سندروم سندرم اشتین لونتال نیز گفته می شود.

علت تنبلی تخمدان

دلیل اصلی به وجود آمدن سندرم PCOS همچنان نامشخص می باشد. اما شواهدی در رابطه با ارثی بودن این سندروم وجود دارد که همچنان هیچ نوع جهش ژنتیکی به عنوان علت بروز این عارضه تشخیص داده نشده است. اطلاعات حاکی از آن هستند که تخمدان های زنان مبتلا به این بیماری میزان زیادی هورمون مردانه یا آندروژن تولید می کند که منجر به بروز بی نظمی در چرخه قاعدگی و ناباروری می گردد. سندروم PCOS با مقاومت به انسولین یا ناتوانی در تولید ماده انسولین در ارتباط می باشد که این مورد می تواند با علت به وجود آمدن سندروم مرتبط باشد. وجود کیست های کوچک تنها مشخصه تنبلی تخمدان نبوده چرا که زنانی که به این عارضه مبتلا نیستند نیز ممکن است دچار کیست تخمدان شوند. از همین رو وجود کیست ها ، تنها علت ابتلا به سندروم پلی کیستیک نمی باشد.

در صورتی که از علائم و نشانه های وجود سندروم تخمدان پلی کیستیک ، رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی و درمانی ، همچنین کنترل و درمان بیماری سندروم پلی کیستیک تخمدان به خانم دکتر فاطمه فتوره چی ، بهترین دکتر زنان برای درمان تنبلی تخمدان در سعادت آباد تهران مراجعه نماید یا فرم تماس سایت ایشان را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

تنبلی تخمدان - دکتر فتوره چی

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

همانطور که در مطالب فوق گفتیم ممکن است علائم PCOS در زنان مختلف باشد و برخی از آنان از وجود تمامی این علائم رنج ببرند یا تنها به یک الی دو مورد از آن ها دچار شده باشند. اما در هر صورت چنانچه علائم زیر را در خود مشاهده کردید ، سریعا به یک دکتر زنان و زایمان خوب و متبحر در شهر محل زندگی خود مانند سعادت آباد تهران مراجعه نمایید ، چرا که تشخیص زود هنگام می تواند به درمان این عارضه کمک نماید :

 • نا منظم بودن دوران قاعدگی :

همانطور که اشاره شد تنبلی تخمدان باعث ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی و مشکلات پس از ان می شود که معمولا در سنین بلوغ خود را نشان می دهد. این چرخه ممکن است در ابتدا طبیعی باشد اما بعد ها دچار بی نظمی شود یا شروع خونریزی قاعدگی به تاخیر بیافتد.

 • عدم توانایی باروری :

نا منظم بودن پریود در بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک ، همراه با عدم تخمک گذاری می باشد از همین رو زنانی که به این عارضه مبتلا هستند قادر به باردار شدن نیستند. میل به بارداری می تواند عاملی باشد که زنان مبتلا به سندروم تخمدان به جراح و فوق تخصص زنان و زایمان در سعادت آباد مراجعه نماید و نسبت به درمان آن اقدام نماید.

تنبلی تخمدان

 • رشد مو های زائد :

از دیگر نشانه های وجود PCOS می توان به افزایش تولید آندوژن یا هورمون های مردانه توسط تخمدان در زنان اشاره کرد که باعث افزایش رشد مو های زائد در این افراد می شود. رشد موهای ضخیم و سیاه بالای لب ، چانه ، اطراف سینه ، نواحی پایینی شکم نشانه این بیماری می باشد.

 • نازک شدن یا ریزش مو:

ریزش موی انسان ناشی از وجود این بیماری در میانسالی افزایش می یابد.

 • جوش :

تغییرات هورمونی مرتبط با آندروژن ممکن است در سندروم تخمدان پلی کیستیک ، موجب به وجود آمدن مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه یا تغییرات پوستی مانند اسکین تگ یا تیره شدن بخش های از پوست در زنان شود.

 • خونریزی شدید یا غیرطبیعی :

به گفته بهترین متخصص درمان تنبلی تخمدان در تهران ، از دیگر نشانه های ابتلا به این بیماری ، خونریزی شدید و غیر طبیعی می باشد که به دلیل عدم تخمک گذاری یا کاهش میزان آن به وجود می آید. این مورد باعث بالا رفتن ضخامت آندومتر و خونریزی واژینال شدید یا لکه بینی های پی در پی می شود. رشد زیاد اندومتر در صورت نبود یا کاهش تولید پروژسترون باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم می شود.

 • افزایش وزن :

بالا رفتن وزن و مقاومت بدن به انسولین از نشانه های شایع این بیماری می باشد. تحقیقات حاکی بر آن هستند که نیمی از زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ، چاق هستند. چرا که مقاومت به انسولین همراه با افزایش میزان تولید انسولین خون در زنان صرف نظر از چاق بودن یا نبودن آن ها رخ می دهد. زنان مبتلا به سندروم پلی کیستیک در خطر ابتلا به دیابت نوع دوم نیز هستند. تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته بر روی این نوع بیماری نشان می دهند که سطح چربی غیر طبیعی خون و افزایش پروتئین موجب افزایش ابتلا به بیماری قلبی عروقی می شود.

تنبلی تخمدان

 • خستگی :

خستگی و نبود انرژی در زنان مبتلا به این بیماری به وفور دیده شده است.

 • تغییرات حالات روحی :

ابتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک باعث بالا رفتن احتمال تغییر سریع حالات روحی ، افسردگی و اضطراب می شود ، که بهتر است برای درمان تنبلی تخمدان در سعادت آباد اقدام کنید.

 • بروز درد در ناحیه لگن :

درد در ناحیه لگن به علت PCOS ، ممکن است همزمان با پریود ها با خونریزی شدید رخ دهند. البته لازم به ذکر است که این درد در زمان های به غیر دوران قاعدگی نیز ممکن است رخ دهد.

 • سردرد :

بروز تغییرات هورمونی ممکن است موجب سردرد شود. بهتر است در صورت ادامه دار شدن این سر دردها همراه با مشاهده علائم ذکر شده سریعا به یک دکتر فوق تخصص زنان مانند خانم دکتر فتوره چی بهترین دکتر زنان و زایمان سعادت آباد تهران مراجعه نماید.

 • مشکلات خواب :

خانم های که به بیماری سندروم پلی کیستیک مبتلا هستند در اغلب موارد به مشکلاتی در رابطه با بی خوابی یا کم خوابی مواجه هستند. عواملی بسیار زیادی وجود دارند که می توانند بر خوابیدن شما تاثیر بگذارند اما سندروم تخمدان پلی کیستیک با اختلال خوابی به نام آپنه خواب که در طی آن تنفس فرد در زمان خواب برای مدتی قطع می شود همراه است.

خانم های که در تهران و محدوده های همچون سعادت اباد و غیره زندگی می کنند و مبتلا به تنبلی تخمدان هستند در صورت مشاهده یک یا چند مورد از علائم فوق سریعا به بهترین دکتر فوق تخصص زنان در شهر محدوده زندگی خود مراجعه کنند.

جلوگیری از تنبلی تخمدان

به دلیل آن که هیچ گونه دلیل و علت خاصی برای ایجاد این عارضه وجود ندارد ، نمی توان یک متد قطعی برای پیشگیری از این مشکل را بیان نمود. از این رو برای آگاهی از وجود این عارضه ، در صورتی که تمام علائم این بیماری را به طور همزمان داشتید ، به دکتر زنان مراجعه کرده تا برای تشخیص و درمان به موقع آن ، تحت نظر پزشک زنان قرار گرفته و هر شش ماه یکبار ، به طور کامل چکاپ شوید.

تشخیص تنبلی تخمدان

به طور کلی تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک ، هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد. از این رو بهترین پزشک برای تشخیص این عارضه به معاینات فیزیکی ، پرسش در خصوص سوابق پزشکی بیمار ، سونوگرافی لگن ، انجام آزمایشات ، بررسی شرایط بالینی ، فشار خون و غیره می پردازد.

 معاینات فیزیکی : این معاینه فیزیکی شامل مشاهده رشد موهای زائد بیش از اندازه در بدن بیمار ، مانند دور سینه ، قفسه سینه و همچنین تغییر در رنگ پوست ایشان می باشد.

علائم بالینی : بزرگ شدن تخمدان یا کلیتوریس شامل علائم بالینی است که سبب ایجاد مشکلات هورمونی می شود.

سونوگرافی لگن : در بررسی تخمدان ها برای وجود کیست و همچنین آنالیز آندومتر یا همان رحم و پوشش داخلی آن ، مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش خون : در آزمایش خون با آنالیز هورمون هایی هموچون آندروژن که هورمونی مردانه است ، سطح هورمون بررسی می شود. همچنین پزشک ، می تواند مشکلات هورمونی دیگری مانند دیابت را که با تنبلی تخمدان اشتباه گرفته می شود را تجزیه و تحلیل کند. همین امر باعث می شود که با تشخیص زود هنگام عارضه و مدیریت آن ، علائم آن را مدیریت کند.

عوارض تنبلی تخمدان

 • ناباروری
 • استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( التهاب بالای کبد که ناشی از تجمع بیش از حد چربی در کبد است)
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت به خصوص در صورتی که فرد به اضافه وزن نیز دچار شده باشد.
 • فشار خون بالا
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلب عروقی
 • سرطان اندومتر رحم

مواد غذایی مفید برای درمان سرطان تخمدان

 • تمام گروه مواد غذایی مصرفی فرد باید متعادل باشند.
 • بیمار در این زمان باید به مقدار کالری و مصرف غذایی که مصرف می کند توجه بسیاری داشته باشد.
 • استفاده از کربوهیدرات ها را در برنامه روزانه خود به میزان قابل توجهی ، کاهش دهد.
 • مصرف آب ، میوه و سبزیجات را بیشتر کند.

درمان بیماری تنبلی تخمدان

با وجود اینکه برای تنبلی تخمدان درمان قطعی وجود ندارد ، اما از این بابت نگران نباشید زیرا متخصص زنان روند رشد این عارضه و علائم آن را کنترل می کند. اگر عوارض ناشی از تنبلی تخمدان را در خود مشاهده می کنید و یا دچار بیماری هایی همچون دیابت و غیره هستید ، چندین گزینه درمانی برای شما توصیه شده اند که شامل :

قرص های جلوگیری از بارداری : مصرف این قرص ها به تنظیم هورمون ها و در نتیجه قاعدگی شما کمک می کنند و استفاده از این داروها باید در صورتی باشد که فرد قصد بارداری ندارد.

داروهای دیابت : در صورت لزوم این داروها به دلیل مدیریت دیابت ، می تواند در درمان تنبلی تخمدان نیز سهیم باشد.

داروهای باروری : در صورتی که خانمی قصد حاملگی دارد با مراجعه به پزشک ، داروهایی در خصوص تمایل به بارداری ، برای ایشان تجویز می شود تا با مصرف آن ها به درمان تنبلی در تخمدان و باروری زن کمک شود.

درمان های باروری : این موارد شامل لقاح آزمایشگاهی و یا آی وی اف می باشد که می بایست تحت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود.

سایر گزینه های درمانی برای مدیریت رشد مو ، لیزر موهای زائد با لکترولیز و یا هورمون درمانی با استفاده از مواد معدنی و ویتامین ها می باشد.

آیا درمان خانگی برای تنبلی تخمدان وجود دارد ؟

برای پاسخ به این سوال باید اظهار کنیم که مراجعه به پزشک در بانوانی که با این بیماری دسته پنجه نرم می کنند الزامی است ؛ زیرا هرگونه اقدامات برای درمان خانگی تنبلی تخمدان ، در کنار درمان های دارویی و نظارت پزشک جواب میدهد. در نتیجه شما می توانید با انجام نکاتی شامل تغییرات سبک زندگی و استفاده از مکمل ‌ها ، علائم ناشی از تنبلی تخمدان را کنترل کنید :

خواب کافی : خواب کافی برای مدیریت علائم PCOS بسیار مهم است. کم‌خوابی می ‌تواند علائم را تشدید کرده و خطر افزایش وزن و مشکلات دیگر را یه همراه داشته باشد ، درنتیجه سعی کنید هر شب ۷ تا ۸ ساعت خواب را در برنامه خود قرار داده و یک برنامه منظمی را برای خواب خود در نظر بگیرید.

مکمل‌ ها : مصرف کافی برخی از مکمل‌ ها ممکن است در مدیریت علائم PCOS مؤثر باشند که اسید های چرب امگا 3 یکی از آن ها هستند. این مکمل ‌ها می‌ توانند به کاهش التهاب و بهبود حساسیت به انسولین کمک کنند.

ویتامین D : مصرف ویتامین D می ‌تواند در تنظیم چرخه ‌های قاعدگی و بهبود فرایند باروری تاثیر گذار باشد.
البته در نظر داشته باشید که همیشه قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید ؛ زیرا ممکن است برخی از مکمل ‌ها با داروهای دیگر تداخل داشته باشند.

کنترل چرخه‌ های قاعدگی : پیگیری چرخه ‌های قاعدگی به معنای شناسایی بی‌نظمی ‌ها و مشکلات احتمالی باروری است. از یک تقویم یا اپلیکیشن برای ثبت تاریخ شروع و پایان قاعدگی و همچنین علائمی تجربه شده استفاده کنید.

این نکات می‌توانند به مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در خانه کمک کنند ؛ اما مهم است که همیشه با پزشک خود در ارتباط باشید و راهنمایی‌های تخصصی را از ایشان دریافت کنید.